27 Mayıs 2017 Cumartesi

Denizli Patent ve Faydalı Model Başvuruları


Bir ülkenin gelişmesini, ilerlemesini ve o konuda sektöre hitap edip hakim konuma gelmesi ancak ilgili alanda yaptığı çalışmalar ve çıkardığı yenilikler iledir.

Bugün ülkemizde son yüzyılda yaptığımız patent başvurularının, Amerika nın 1910da ulaştığı 1 milyon başvuru sayısına ulaşamamış olması da ülkemizin niçin geri kaldığı konusunda fikir vericidir.Patent konusunda yapılan çalışmalar birer bilgi deposudur.Yeryüzünde bilinen teknik bilginin %95 i patent dosyalarında gizlidir.

Maalesef ülkemiz araştırma geliştirme faaliyetleri, yeni ve yenilikçi fikirler, dünyaya yayılan girişimler, buluşlar, patentler ve geliştirmeler alanında çok geride kalmış bulunmaktadır. İşte bu geri kalmışlığı 1 adım öteye taşımak için sorounları belirleyip,o sorunlara çözümler üretmeye başlamak işin başlangıcıdır. Patent veritabanlarını tarayarak bu konudaki çalışmaları varsa daha önceki girişimleri irdelemek, yer yer kopyalamak suretiyle özgün fikre doğru yol almak lazımdır.

Elbette bu sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Çok zorlu ve meşakkatli bir yoldur. Denizli patent konusunda ülkemizde maalesef girişimcilerinin çokluğuna rağmen alt sıralardadır. Üniversite sanayi işbirliğinin bir türlü gelişemediği ülkemizde maalesef araştırma geliştirme kültürü de oturmuş değildir. Üniversitelerde koyala-çevir-yapıştır ile projeler gerçekleştirilirken sanayide de sadece mühendislerin maaşlarını devletten ar-ge destekleri vasıtasıyla almak için ar-ge birimleri kurulmaktadır. Aynı firmalar bu nedenlerle teknoparklarda yer alarak buradaki vergi avantajlarını mevcut elemanları ve işleri üzerinde kurmak için kullanmaktadır.

Denizli için bir fırsat olan Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirm Bölgesi teknokenti-teknoparkı girişimcilere özellikle tekno girişimcilere kapısını sonuna kadar açmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder